Aquaponie v ČR
Aquaponie v ČR
Aquaponie v ČR si prošla dlouhým vývojem, který nebyl jednoduchý. Nese si s sebou pachuť zla. Ale i přes všechny ty překážky jsme tady a na aquaponii jsme nezavrhli. Ba naopak. Tím že jsme si prošli vším tím utrpením a dostali jsme se přes překážky, jsme teď mnohem silnější.
Chtěli by jsme se s vámi podělit o příběh, který vám ukáže závist, zlobu a nenávist v české kotlině.
Celý příběh naší rodiny začal v roce 2000, kdy jsme si začali pronajímat a nakupovat rybníky ve středních Čechách a na Benešovsku. Milovali jsme ryby a chtěli jsme se intenzivně věnovat chovu ryb, rybníkářství a sportovnímu rybolovu.
To se nám dařilo a v roce 2015 jsme měli 29 rybníků nebo pískoven, o které jsme se starali. Jenže v tu dobu jsme si všimli že vody v přírodě ubývá. Stalo se nám i že jsme museli ryby v létě vylovit protože nebyl přítok a voda nám v rybníku ubyla až na kritickou úroveň. V tu dobu jsme se začali zajímat o způsob jak udržet ryby v nádržích pro případ slovení ryb. A narazili jsme na aquaponii. Bylo to něco co nás nadchlo a moc se nám to líbilo. Chtěli jsme si aquaponii objednat a věnovat se jí, ale nikdo jí v celé Evropě nedělal na profesionální úrovni.
Proto jsme se s těžkým srdcem rozhodli prodat naší rybníkářskou firmu a peníze investovat do aquaponie. Prostě jsme se rozhodli že se to naučíme a budeme první v Evropě, kdo to bude umět. S rybami jsme přece zkušenosti už měli.
Nakoupili jsme proto veškerý materiál, který jsme o aquaponii našli a začali jsme intenzivně studovat. Pomáhal nám i youtube. Nakoupili jsme IBC kontejnery a zkoušeli jsme co jsme v návodech našli nebo okoukali na youtube. Jenže všechno byla lež. Nic nefungovalo jak nám prezentovali. Proto jsme se museli vše naučit sami.
V první fázi jsme měli 30 IBC kontejnerů, které jsme uřízli, v dolní části jsme měli ryby a v horní zeleninu. Vše vždy fungovalo prvních 14 dní a pak systém zkolaboval. Ryby vždy chcípli a zelenina taky. Bylo to proto že jsme neměli filtr a trus z ryb šel přímo k zelenině kde začal kvasit....
Tak jsme přidali filtr, pak další, pak nitrifikaci, pak další věci, pak lepší bakterie z Kanady, pak další bakterie atd. No a najednou se psal rok 2017 a my jsme měli vyvinuté vlastní systémy z polypropylenu, vlastní bakterie, vlastní krmení pro ryby a věděli jsme jak aquaponii dlouhodobě udržet v provozu. No ale co teď? Došli nám peníze z prodeje rybníků a co teď? Vývoj nás stál skoro 5 milionů z vlastních zdrojů.
Dali jsme si na naše stránky inzerát že sháníme partnera a investora a ozvali se nám 3 zájemci o spolupráci a investici.
První zájemce měl ohromné plány, majitel společnosti Bio uhel, který z nás tahal informace jak by to mělo fungovat, chtěl postavit hodně farem atd. Každopádně informace a náčrt který jsme mu dali použil k tomu aby si udělal patentový vzor s využitím jeho bio uhlí v aquaponii a přestal komunikovat......
Poté se ozval nějaký pan Prokš, který chtěl spolupracovat a i investovat. Slíbil že udělá akciovou společnost, dá do ní peníze a my dostaneme 30%. Byla to slušná nabídka a tak jsme jí přijali. Pan Prokš založil společnost THORILEX a.s., zařídil kanceláře v Nymburce a zaplatil stavbu ukázkového kontejneru který jsme postavili vlastními silami ( Bohuslav Škoda a Jiří Škoda ) v Nymburce.
Po postavení kontejneru za námi přijel první klient pan Netolický, který chtěl postavit projekt v bunkru na Olomoucku, který jsme mu postavili, ale pan Prokš po něm požadoval i další peníze za provoz, což se mu nelíbilo. On si ale myslel že nám pan Netolický chce jen ukrást know-how. Každopádně farmu jsme mu zprovoznili.
Chvíli potom za mnou přijel do Nymburka pan Michal Fojtík s manželkou a dětmi s tím, že se mu aquaponie moc líbí a chtěl by se to naučit a chtěl by spolupracovat. Říkal že si hydroponicky vypěstoval marihuanu doma, takže to trochu ovládá. Navrhl jsem mu ať založí Asociaci aquaponických farem a že budeme spolupracovat a že ho mohu naučit co bude potřeba. Líbil se mi, uměl mluvit a viděl jsem na něm že ho to opravdu baví.
Každopádně jsem jednoho dne přijel na firmu kde čekal pan Prokš který mi sdělil že už nás nepotřebuje, protože kontejner už má, zájemci se hrnou a navrhl nám ať mu dáme akcie firmy a budeme pro něj pracovat a navrhovat pro něj systémy, nebo firmu zadluží a budeme platit až do smrti. Ještě ten den dostal akcie zpět a z firmy jsme odešli.
Ten pak zkoušel dělat aquaponii sám, aquaponie v kontejneru mu zkolabovala za 14 dní a už ji nikdy nerozběhl. Do dvou let neudělal jedinou farmu, okradl ještě jednu projektantskou firmu a zkrachoval.
O tom že jsme ukončili spolupráci se dozvěděl pan Netolický, pro kterého jsme stavěli projekt v bunkru na Olomoucku, který nám navrhl ať uděláme projekt s ním, že založí firmu a dostaneme 50%. To už vypadalo slibně. Ukázkový projekt už u něj byl, tak jsme to jen trochu rozšířili. Za rok spolupráce jsme mu pomohli získat dotaci na stavbu farmy v jeho bunkru, jako odborníci jsme se zaručili že stavbu postavíme a budeme dělat výzkum. Bylo to neskutečné množství práce kdy jsme několikrát týdně dojížděli do Přáslavic. Jenže pan Netolický ani po roce na nás část firmy nenapsal a ještě začal peníze z dotace používat na jiné aktivity u něj v areálu. Proto jsme se pohádali a z projektu jsme odešli. Zároveň jsme se o našich poznatcích zmínili i státu, aby si dotaci ohlídal. Další podvodníček.
Už jsme měli opravdu dost všech těch společníků a rozhodli jsme se že si založíme firmy svoje. Jednu na prodej produktů a druhou na stavbu farem. Se vším nám pomáhal Michal Fojtík, kterého jsme za to platili a i učili aquaponii, nebo alespoň co jsme chtěli aby uměl. No a výsledky se dostavili. Dostali jsme zakázku postavit farmu, která se jmenovala Rybí Zahrada ( Lážovice ). Farmu jsme postavili, byl to velký projekt za 19 mil. Jednalo se o dvě haly. Dostali jsme zaplaceno 12mil a zbytek měl být zaplacený za rok. Pánové farmu provozovali v jedné hale a druhou nikdy nerozjeli, protože jim na provoz nestačil elektrický příkon což měli domluveno na ČEZ, který to neudělal. Zkrátka za rok nám řekli že nám nic nezaplatí a že máme smůlu. To nás semlelo a věřili jsme že je to konec. ( - 8 mil )
Zároveň se pan Netolický dozvěděl o našem kšeftu a myslel si že by nás mohl okrást nejen o nápad, ale ještě o peníze. A tak na nás, jmenovitě na Bohuslava Škodu podal trestní oznámení za zneužití informací v obchodním styku s vysokou škodou a dožadoval se i vyplacení zisku za stavbu farmy v Lážovicích. Tam nejen nebyl zisk protože nám farmu nedoplatili, ale ještě dluh. Ale o to nejde. On tvrdil že aquaponie byl jeho nápad a že jsme mu ho ukradli. Takže jsme byli předvoláni na policii, hrozilo nám až 12 let vězení a policie nás 6 měsíců vyšetřovala, museli jsme doložit všechno co jsme měli, emaily atd a také že jsme pro něj systém stavěli my atd. Prostě policie zjistila že lhal a celé to zastavila. Doporučili nám aby jsme na něj podali oznámení my za křivé obvinění a poškozování cizích práv, ale my jsme už byli unavení, chtěli jsme to mít za sebou a nechali jsme to být. Velká chyba.
No každopádně chtěli jsme skončit. Lepili se na nás hrozný lidi a my jsme to neměli zapotřebí. Jenže osud tomu nechtěl. Pro farmu v Lážovicích jsme totiž sháněli světla a vzal jsem do Číny Michla Fojtíka který na rozdíl ode mě uměl anglicky a mohl mi pomoci s překladem. No a Číňani kteří se smáli aquaponii a prodali nám světla pro farmu v Lážovicích se mi najednou ozvali a požádali mě zda bych jim nepomohl postavit v Xiamenu největší farmu na světě. Čínská lidová republika měla zájem o stavbu několika farem. Tak jsem do Číny odletěl a začal jsem spolupráci v Číně. První farma byla za dva roky hotová a je to stále největší aquaponická farma na světě. Pak jsem začal připravovat další projekt v Nanchangu a rozhodl jsem se vrátit se na chvíli do ČR, než odletím na dobro do Číny. V tu dobu se ozvala firma Future Mining s tím, že by chtěla spolupracovat a že by chtěli udělat velký projekt, kdy budeme stavět farmy u jejich těžebních strojů na bitcoin. Zároveň chtěli vybírat peníze od lidí a stavět farmy v ČR a v Evropě. Mě se to ale nezdálo protože jsem slyšel nějaké špatné věci. Proto jsem spolupráci odmítl a oni si přetáhli Michala Fojtíka s tím, že z něj udělají hvězdu. Tím naše spolupráce skončila a víme jak dopadl Michal Fojtík a jeho projekt s lidmi z Brna ( Future Farming ). Zůstal jsem tedy v Číně sám a nezbývalo než se naučit anglicky a částečně čínsky. Díky Michale :)
Mezi tím se ještě povedlo panu Netolickému, dotačnímu podnikateli, získat naší doménu, ukrást nám nápad a začal nabízet stavbu farem. Žádnou samozřejmě nepostavil a to ani tu svojí. Tu jsme stavěli my.
My jsme to ale neřešili, bylo nám to jedno. Viděli jsme svou budoucnost v Asii. Odletěli jsme zpět do Číny a postavili jsme farmu v Nanchangu, v Šangaji a nyní připravujeme další.
Už jsme neměli v úmyslu se do ČR vrátit. Ale osud chtěl opět jinak. Postavili jsme nádhernou aquaponickou laboratoř ve škole v Praze Čakovicích, další farmu u Ledče nad Sázavou, kontejnerovou farmu na sumečka afrického u Brna a odletěli jsme připravovat další projekt na Filipíny odkud jsme se vrátili v prosinci 2024 abychom postavili další tři projekty, a to v Česku ( CBD farma ), na Slovensku ( 4.000m2 aquaponie ) a v Německu ( aquaponická laboratoř ).
Takže jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Všechno co se během posledních 9 let stalo nás ohromně posílilo, utužilo a ukázalo nám to, že staré časy, kdy stačilo podat ruku, jsou pryč. My jsme si za 9 let prošli neskutečným vývojem. Naše systémy jsou ty nejlepší na světě a zároveň ty největší farmy na světě jsme postavili my. Můžeme kdykoliv naše klienty vzít do Číny a provést je po našich projektech.
Všechny naše systémy můžeme ovládat odkudkoliv z celého světa na dálku.
Náš příběh, naše pády a naše zkušenosti jsou naše know-how. Můžete se na nás spolehnout. Nepadli jsme před tím a nepadneme ani v budoucnu. Nejsme Future Farming a nejsme Rybí Zahrada. Neděláme ani s dotacemi, protože nechceme být jako ostatní spekulanti a zloději nápadů a know-how ( Netolický ).
Jsme rodina Škodova!
Veškeré zde uvedené informace jsou pravdivé a můžeme je kdykoliv a komukoliv doložit ( Emaily, sociální media komunikace, protokoly od policie atd. )